Zurück zur Startseite

MVZ Kinder- und Jugendärzte Fürth

Pediatrik pnömoloji

Solunum yolları hastalıkları, çocukluk ve gençlik yıllarında en sık görülen hastalık belirtileri arasında yer alır. Akut solunum yolları hastalıkları, pediatrik kliniklerde en sık rastlanan şikayetlerden birisidir. Bunun haricinde solunum yolları hastalıkları, başta bronşiyal astım olmak üzere çocukluk ve gençlik yıllarında en yaygın kronik hastalıklar arasındadır. Bunlar çoğunlukla cilt üzerinde belirtiler (atopik ekzema, nörodermatit) ve alerjiler (saman nezlesi, alerjik astım) ile birlikte görülür.

Bay Dr. med. Volker Melichar, çocuk pnömolojisi (çocuk göğüs hastalıkları doktoru) ve alerjoloji uzmanıdır. Erlangen Çocuk ve Gençlik Kliniğinde uzun yıllardır sürdürdüğü faaliyet ve son olarak pediatrik pnömoloji ve alerjoloji uzmanlık alanlarının ve mukoviskidoz polikliniğinin yönetimi sayesinde, çocukluk ve gençlik yıllarında solunum yollarında meydana gelen hastalıkların birçok yönü ve evresi hakkında geniş bilgiye sahiptir. Özellikle aşağıdaki hastalıkların teşhisi ve tedavisi ile ilgili özel yetkinliğe sahibiyiz:

 • Yeniden oluşan (tekrarlayan) bronşitler
 • Obstrüktif (spastik) bronşitler
 • Bronşiyal astım
 • Pnömoniler (akciğer iltihaplanmaları)
 • Kronik bakteriyel trakeobronşit (soluk borusu iltihabı)
 • Siliyer diskinezi (Kartagener sendromu, siliya)
 • Sistik fibroz (mukovisidoz, Erlangen CF polikliğini ile iş birliği içerisinde)
 • Bronkopulmoner displazi (prematüre akciğeri)
 • Doğuştan akciğer, bronş ve gırtlak rahatsızlıkları (laringomalazi, trakeomalazi)
 • Solunum düzenleme rahatsızlığı
 • İç çekmeli solunum ve nöbetler halinde gırtlak kasılması (VCD)
 • ve çok daha fazlası

Teşhisin ilk adımları ayrıntılı hasta geçmişi ve fiziksel muayenedir ve ardından çocuklara yönelik akciğer fonksiyon teşhisi (yakl. 5 yaşından itibaren) [impuls osilometresi ile direnç ölçümü] (henüz 3 yaşından itibaren mümkündür)] ve gerekirse başka laboratuvar ve mikrobiyolojik tanılar gelir. Bunlar, akciğer bölgesinde geri dönüşü olmayan rahatsızlıkların ve yetişkin yaşlarda ciddi astım oluşumunun önlenmesi adına kişisel bir terapi planının hazırlanması için şarttır. Terapi, güncel genel kurallara göre gerçekleşir ve modern, ilaçla ve solunum yoluyla terapinin yanında alergolojik teşhis, ev alanının yenilenmesi, alerjen giderme, hiposensibilizasyon, teneffüs egzersizi, bireysel eğitimler, amaca uygun aşılar ve çok daha fazlası gibi önleyici önlemleri içerir.

Randevunuza gelemeyecekseniz, özel görüşme saatlerimizde sınırlı randevulardan birini yakın tarihte başka ailelere verebilmek için randevunuzu zamanında (24 saat önceden) iptal etmenizi rica ediyoruz.

deutsch english français русский العربية

MVZ
Fürth Çocuk ve Genç Hekimleri Tıbbi Tedavi Merkezi
 
Çocuk ve genç tıbbı uzman doktor muayenehanesi

Çocuk kardiyolojisi
Nöropediatri
Pediyatrik pnömoloji
Alerjiloji
Doğal tedavi yöntemleri
Astım rehberi
Beslenme tıbbı

Facharzt Forum Fürth
Bahnhofplatz 6
90762 Fürth

Tel. 0911/77 01 00
Fax 0911/741 72 66

İş ilanları

Buradan özel muayenehanemize ulaşabilirsiniz

This website uses cookies. If you continue to use the website, you agree to our use of cookies. Further information can be found in our privacy policy
Agree